Erkan Baş: Direne direne bu iktidarı alaşağı edebiliriz

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, bugün Artvin Arhavi’de partisinin ilçe başkanlığının açılışına katıldı. Baş, açılışın ardından Hopa’ya geçerek burada Hopalılarla buluştu.

Erkan Baş, konuşmasında “Bizim için Metin Lokumcu şahsında Hopa, bu iktidarın en güçlü olduğunu düşündüğü zamanda bile inadın, iradenin, teslim olmamanın, baş eğmemelerinin simgelerden bir tanesidir. Metin Lokumcu’nun öğrencilerine, Kazım Koyuncu’nun yol arkadaşlarına kucak dolu yürekten merhaba. Herkes bilsin ki Hopa’daki varlığımızın esas sebebi bu yoldaşlarımızın şahsında tüm Türkiye’de bu iktidarın halk düşmanı, emekçi düşmanı, kadın düşmanı ve ülkeyi esir almayı düşünen anlayışına karşı direnişi büyütmek, dayanışmayı büyütmektir. Ve istersek teslim olmayız, istersek direnebiliriz ve direne direne bu iktidarı alaşağı etmek için buradayız” ifadelerini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş Arhavi’de şunları söyledi:

“14 Mayıs’ta bir seçime girdik. Biz 14 Mayıs öncesinde de aynı şeyleri anlattık. Gittiğim her yerde herkes dedi ki ‘başkan doğru söylüyorsun, haklısın keşke herkes sizin gibi olsa’ dediler. Ben hep bunu dinledim. Ancak dediler ki ‘stratejik oy kullanmamız lazım. Vallahi doğru söylüyorsun. Ama bu seçim o seçim değil.’ Peki ne oldu arkadaşlar? Ben size bir örnek vereyim. Eskişehir’de biz bir motor kurye işçi arkadaşımızı birinci sıradan aday yaptık. Dediler ki ‘Aman stratejik oy kullanın. ‘Burada İYİ Parti’ye oy verin. Verin ki muhalefet oy kaybetmesin ve stratejik oy kullanın.’ Anlatamadık, biz beceremedik. Vatandaş gitti o İYİ Parti’ye oyunu verdi. Sonrasında ne oldu? O İYİ Partili aday milletvekili oldu. Ama bizim emeğiyle alın teriyle yaşayan arkadaşımız olamadı. O vekil bir ay sonra İYİ Parti’den istifa etti AKP’ye katıldı. Şimdi AKP’den Eskişehir Belediye Başkan Adayı oldu. Alın size stratejik oy. Arkadaşlar biz bu oyuna mahkum muyuz? Bizler bu oyuna mecbur muyuz?

‘SOSYALİST BELEDİYELER BİRLİĞİ KURABİLİYOR MUYUZ, KURAMIYOR MUYUZ?’

Ankara’da genel merkezde oturuyorlar ve belediye başkanlarını belirliyorlar. Niye kardeşim? Arhavi halkı belirleyemiyor mu başkan adayını? Hopalı ya da Hataylı belirleyemiyor mu? Diyorlar ki ‘bizim siyasi yapımız böyle ve genel başkanımız ne derse o.’ Arkadaşlar biz neden tek adam siyasetine karşı çıkıyoruz? Arkadaşlar her partide tek adam sistemi varsa biz neden tek adam siyasetine hayır dedik? Bana göre 31 Mart sabahı uyandığımızda hangi belediyeyi kimin aldığı önemlidir. Ama en önemlisi Türkiye’de bir sosyalist belediyeler birliği kurabiliyor muyuz, kuramıyor muyuz? Yıllardır Türkiye’de belediyeler var. Sosyalistlerin dışında örnek belediyeler var mı? Demek ki bu işin arkasında akıl var ve arkasında örgütlü halkın devreye girmesi var. O zaman doğru bildiğimizi yapalım.”

‘KOLAY YOLDAN ZAFER KAZANILMAZ’

Erkan Baş, Hopa’da ise şöyle konuştu:

“İktidar zayıfladığında yenilgiye gittiğinde herkes iktidarın karşısına geçer. Ama bizim için Metin Lokumcu şahsında Hopa bu iktidarın en güçlü olduğunu düşündüğü zamanda bile inadın, iradenin, teslim olmamanın, baş eğmemelerinin simgelerden bir tanesidir. Metin Lokumcu’nun öğrencilerine, Kazım Koyuncu’nun yol arkadaşlarına kucak dolu yürekten merhaba. Herkes bilsin ki Hopa’daki varlığımızın esas sebebi bu yoldaşlarımızın şahsında tüm Türkiye’de bu iktidarın halk düşmanı, emekçi düşmanı, kadın düşmanı ve ülkeyi esir almayı düşünen anlayışına karşı direnişi büyütmek, dayanışmayı büyütmektir. Ve istersek teslim olmayız, istersek direnebiliriz ve direne direne bu iktidarı alaşağı etmek için buradayız. Ben size Türkiye İşçi Partisi olarak söz veriyorum. Biz Türkiye’nin her yerinde ve Hopa’da belediye başkan adayımızı da, belediye meclis üyesi adaylarımızı da, burada Hopa İlçe Örgütü ve halkımızla beraber belirleyeceğiz. İkincisi, bu belediye meclisi işlevsiz diyorsunuz ya kusura bakmayın ama bize güvenebilirsiniz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tarihinin en işlevsiz olduğu zamanda iki milletvekiliyle mecliste yer aldık ve o mecliste halkın vekili olarak neler yapabildiğimiz gördünüz takdir sizin. Bu iktidarın yaydığı rantçı, halk düşmanı belediyecilik anlayışından kurtulma mücadelesine davet ediyoruz. Kolay yoldan zafer kazanılmaz. Ama yan yana geleceğiz aklımızı ve yüreğimizi birleştirirsek başaracağımıza inanacağız. Hopa’dan özel olarak rica ediyorum Kazım Koyuncu’nun yoldaşlarına ve Metin Hocanın öğrencilerine, kardeşlerine Türkiye’ye örnek olmak için hep beraber yapalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x